2019 Post-season Teams

The following teams have been confirmed and will be participating in the 2019 Post-season Championships.

If your team has not yet been contacted by a league VP, all teams may not have finished playing, or your team might not have been in the original selection group, but a space may become available if a team above you in the list declines their spot for whatever reason.

League Vice Presidents are working to confirm results, contact, and confirm teams.

Teams are being added to this page as they are confirmed. The top teams in the CAYSA tournament will advance to the Western District Playoffs. The number advancing to WD may change in certain groups if STYSA offers another slot to CAYSA.
D3 Boys  /  D3 Girls  /  D2 Boys  /  D2 Girls

CAYSA Championships     Western District

Division III

DIII Boys

11U (4 will advance to WD)

  • Lake Travis Youth LTYA 09 Boys
  • GSA 11B Fire
  • NASA 09B Strikers
  • NASA 09B Bobcats

12U (4 will advance to WD)

  • Lake Travis Youth LT Hotspur FC
  • RRSA 08B Leones
  • San Marcos AYS Surge 08B Barcelona
  • GSA U12B Scorpions
  • Lockhart YSA Lockhart Elite
  • Lockhart YSA Lockhart Aztecs

13U (top 2 will be awarded CAYSA & WD medals)

  • GSA U13B Sidekicks
  • NASA Hammerheads
  • GSA U13B Dynamo
  • DSYSA Soccer 07C-Kurpiewski

14U (4 straight to WD)

  • to WD (tba)
  • to WD (tba)
  • to WD (tba)
  • to WD (tba)

18U (3 at CAYSA Championships, no WD)

  • GSA U18B Roughnecks
  • NASA 04B Soccerforce
  • Copperas Cove FC CCFC 05B

DIII Girls

11U (3 straight to WD)

  • to WD (tba)
  • to WD (tba)
  • to WD (tba)

12U (4 will advance to WD)

  • tba
  • tba
  • tba
  • tba

13U (2 straight to WD, but will be played at the CAYSA Championships)

  • to WD (tba)
  • to WD (tba)

14U (2 straight to WD, but will be played at the CAYSA Championships)

  • to WD (tba)
  • to WD (tba)

15U (2 CAYSA Championships only)

  • tba
  • tba

16U (2 CAYSA Championships only)

  • tba
  • tba

Division II

DII Boys

11U (3 will advance to WD)

  • tba
  • tba
  • tba
  • tba

12U (2 will advance to WD)

  • tba
  • tba
  • tba
  • tba

13U (2 will advance to WD)

  • tba
  • tba
  • tba
  • tba

14U (straight to WD)

  • to WD (tba)
  • to WD (tba)

15U (1 will advance to WD)

  • tba
  • tba
  • tba
  • tba

16U (2 straight to WD)

  • to WD (tba)
  • to WD (tba)

17U (1 straight to WD)

  • to WD (tba)

18/19U (1 straight to WD)

  • to WD (tba)

DII Girls

11U (2 will advance to WD)

  • PFLUGERVILLE FC 09G GREEN
  • CENTEX STORM SC CYCLONE 09G BLACK
  • HYSA FUSION 09G ROY
  • TOWN & COUNTRY TC 09G MONARCHS

12U (1 straight to WD)

  • Centex Cyclone 08G Black

13U (2 straight to WD)

  • ELGIN UNITED-THUNDERGIRLS 07
  • LIBERTY HILL YOUTH 07G PANTHERS PURPLE

14U (3 straight to WD)

  • TOWN & COUNTRY TC 06G FURY
  • HYSA FUSION 06G WHITE GOMEZ
  • to WD (tba)

15U (1 straight to WD)

  • GRANITE FC COOL KICKS 05G

16U (1 straight to WD)

  • Lee County Soccer Association LC UNITED

17U (2 straight to WD)

  • to WD (tba)
  • to WD (tba)

18/19U (1 straight to WD)

  • to WD (tba)